RANDEVU ALMADAN ÖNCE
SIKÇA SORULAN SORULAR

· Çocuklarda Gelişim takibi neden önemlidir?

0-6 Yaş gelişimin en hızlı ilerlediği dönemdir. Beş alandan oluşur; motor gelişim, bilişsel gelişim, dil gelişimi,  kişisel ve sosyal gelişim.  Ayrıca kişilik gelişimi ile ömür boyu etki edecek temel alışkanlıkların (uyku-beslenme-tuvalet ve davranış) kazanıldığı bu dönemi sağlıklı bir şekilde tamamlamak, olası problemlerin önüne geçecektir. Bu süreçte aileye ve çocuğa düşen görevler hakkında kişiye özel bilgiler ile donanmak çocuk ve aile için yüksek önem taşımaktadır.

· Çocuk Gelişimi Uzmanından danışmanlık almak için çocuğumda bir problem olması şart mı?

Elbette değil. Çocuğumuzu daha iyi tanımak, anne baba olarak bilgi ve becerilerimizi geliştirmek, bizi bekleyen süreçlere hazırlanmak, olası problemleri engelleyeceğinden çok daha kolay ve faydalıdır. Çocuğu ve soruları olan her ebeveyn kendi çocuğuna özel olarak danışmanlık alabilir.

· Bebeklerde gelişim takibi neden önemlidir?

0-1   yaş bebek için olduğu kadar aile için de adaptasyon sancıları içinde geçen ve gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde  hem bebeğin gelişimini hem de ebeveynlerin bilgi ve becerilerini desteklemek çok önemlidir.  Ayrıca bebeğin gelişimini yakın takiple desteklemek olası gecikmelere karşı önlemci olmayı sağlar.

· Randevuya çocuğumuzu da getirmemiz gerekiyor mu?

Kesinlikle çocuğunuzu getirmelisiniz. Çünkü sorularınız ile ilgili en sağlıklı çözümü çocuğunuzu tanıdıktan sonra önerebilirim. Her çocuk gerek mizaç gerek gelişimsel olarak eşsizdir ve O’na özel yaklaşımlara cevap verir. Çözüm önerileri çocuğa ve aileye ÖZEL olmalıdır.

· Danışmanlık seansı neleri içeriyor?

Danışmanlık seansı tek oturumda üç aşamadan oluşur.

1. Aşama: Aile görüşmesi  ( danışmanlık konusu ve soruların paylaşıldığı, çocuk ve aileyi tanıma amaçlı yüzyüze görüşme)

2. Aşama: Çocuğu tanıma ( gözlem ve değerlendirme süreci)

3. Aşama: Çocuğa ve aileye özel çözüm önerilerinin paylaşılması. Danışmanlık sorularının cevaplandırılması.

Bu üç aşama en az 60 en fazla 90 dakika süren ilk danışmanlık seansı kapsamındadır.

· Kaç defa gelmemiz gerekiyor?

Görüşme sıklığı, problem duruma göre değişiyor. Bazen tek oturumluk danışmanlık seansı yeterli olabilirken, problemin yoğun ve birden fazla olduğu durumlarda çözümlenene kadar görüşmeler sürdürülebilir. Çocuk kökenli problemlerde çocuğun gelişimini destekleyici uygulamalara ihtiyaç duyulması durumunda özel seanslar belirlenmektedir.

· Seanslarda uygulanan testler için ayrı ücret alıyor musunuz?

Hayır. Çocuğun gelişimini ve dikkatini ölçen testeler, çocuğu daha iyi tanıma ve destekleme araçları olduğundan danışmanlık hizmeti kapsamındadır.

· Çocuğumuza tanı koyabilir misiniz?

Tanılamak sadece uzman hekimlerin yetki alanıdır. Pek çok meslekte olduğu gibi çocuk gelişimi uzmanları da tanı koyamaz, ilaç yazamaz, doktorların kararlarına müdahale edemez ancak problem durumla ilgili düzenleyici ve destekleyici öneriler verebilir.  Çocuğu ve aileyi geliştirebilir.

matbaa, ankara matbaa, katalog baskı davetiye promosyon